UYGULAMALAR

Solarwall Türkiye'den Uygulamalar  

         

TEM Trafo

İzolasyon malzemesi üreticisi Pucaro Elektro-İsolierstoffe Gmbh (Almanya) Türkiye temsilcisi ve distribütörü olarak 2005 yılında Kocaeli’nde kurulan ve  daha sonra Figeholm ABB ( İsveç ), ABB Raman Board ( Hindistan ), Deutsche Holzveredelung- Dehonit (Almanya) ve Munksjö Paper ( İsveç ) temsilciliklerini de bünyesine katan TEM TRAFO , Tesislerinde Güneş Enerjisinden ısıtma ,havalandırma ve iklimlendirme sistemi olarak bir dünya markası olan SOLARWALL ürünlerini kullanma kararı almış ve uygulamamız başarıyla bitirilmiştir.

Friterm Termik Cihazlar AŞ
Friterm Termik Cihazlar AŞ’nin Dilovası Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde kurulan yeni tesislerinin ısıtma ve havalandırma işlemlerinde kullanılmak üzere 405 m2’lik SolarWall uygulaması yapılmıştır. Kurulan SolarWall sistemi 3 adet sıcak su bataryalı klima santrali ve galvaniz kanallar ile desteklenmiştir. Tesis iç sıcaklığının 17oC’de tutulması hedeflenmiştir. SolarWall sistemi, Friterm Termik Cihazlar AŞ’nin BREEAM sertifikası almasında da önemli bir rol oynayacaktır.
solarwall uygulama TAI – Tusaş A.Ş.
Ülkemiz havacılık ve uzay sanayisinin öncü şirketi Türk Havacılık ve Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı (TUSAŞ)'nın yeni boyahane binasında kullanılmak üzere, 360 m2'lik SolarWall® uygulaması yapılmıştır. Boya kurutma prosesinde kullanılan havanın, boyahane iç havasından alınması uygun görülen sistemde; SolarWall® sisteminden elde edilen sıcak hava, proses için ön ısıtılmış hava olarak kullanılacaktır. Aynı zamanda SolarWall®, boyahane binasını da ısıtacaktır. Boyahane iç sıcaklığının 20°C'de tutulması hedeflenmiştir. Bu sayede hem ortam ısıtmasında hem de boya kurutma havası ısıtmasında tasarruf elde edilecektir.
solarwall uygulama Kimyapsan A.Ş.
Kocaeli GEBKİM OSB'de kimyasal yapıştım' üretimi yapan Kimyapsan A.Ş.'nin 2015 yılı ortalarında tamamladığı yeni fabrikasının imalat ve depolama alanlarına, ısıtma ve havalandırma amacı ile 400 m2 SolarWall® uygulaması yapılmıştır. SolarWall® panelleri ile ısıtılmakta olan hava, 2 adet radyal fan yardımı ile ısıtılacak ortama aktarılmaktadır. Sistem ısrtma yapılacak günlerde 20°Clik iç hava sıcaklığını sağlamaktadır.
solarwall uygulama İstanbul Silah Sanayi A.Ş. 
İstanbul Silah Sanayi A.Ş. İstanbul Silah Sanayi A.Ş.'nin, Dudullu OSB'de hizmet verecek olan 4000 m2'lik yeni fabrika binası ısıtma ve havalandırılması için SolarWall® sistemi uygulanmıştır. 
Kurulan SolarWall® sistemi, 5 adet gaz yakıcılı fan ile desteklenmiş olup, hava dağıtımı toplamda 180 m/tül kumaş kanal ile sağlanmıştır. Fabrikanın ortam sıcaklığının, kış aylarında 20°C'de tutulması hedeflenmiştir.
solarwall uygulama HKTM - Hidropar A.Ş.
HKTM A.Ş.'nin Gebze Plastikçiler OSB'deki yeni üretim tesisi, "YEŞİL ÜRETİM TESİSİ" konsepti ile tasarlanmıştır. Bu tesiste, PV panel, elektrikli araç şarj istasyonu, ısı pompası gibi uygulamaların yanında SolarWall® sistemi ortam ısıtma havalandırması yapılması tercih edilmiştir. Türk sanayi'ne örnek bir üretim tesisi kazandıran HKTM A.Ş.'ye uygulanan 200 m2 SolarWall® sistemi, 6 adet gaz yakıcılı fan ile desteklenmiştir. Sistem tasarımı, yeşil bina sertifikasyonu kapsamında, taze havalandırma kriterleri temel alınarak yapılmıştır. Ayrıca uygu-lanan proje, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilmiştir. 
HKTM 2016 yılında 22. si düzenlenen Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri'nde birinci seçilerek, ödül almaya hak kazanmıştır.
solarwall uygulama CRH - Johnson Controls
Johnson Controls bünyesinde bulunan CRH Otomotiv Gebze TAYSAD tesislerinde 2 cephede toplam 800 m2 SolarWall® uygulaması, 6 adet gaz yakıcılı ve soğutma bataryalı klima santrali, hava dağıtımı için kumaş kanallardan oluşan bir sistem kullanılmıştır. Üretim alanında iklimlendirme işlemi 7/24 sistem tarafından sağlanmaktadır.
solarwall uygulama EAE Elektrik A.Ş.
2014 yılında inşaatına başlanan 24.000 m2 kapalı alana sahip Dilovası 1 tesislerinde 2 farklı cephede toplam 1.039 m2 SolarWalle uygulaması, 6 adet sıcak su bataryalı klima santrali, hava dağıtımı için 660 m uzunluğunda kumaş kanal hafi ve Siemens otomasyon sistemi kullanılmıştır. 2015 yılı 1<ış döneminde otomasyon ekranından alınan verilere göre iç ortamın, en soğuk dönemlerde dahi 20°C olduğu, en düşük hava sıcaklığının ise -12°C olarak ölçüldüğü görülmüştür, buna göre doğalgaz tüketiminde %95 oranında tasarruf elde edilmiştir.
solarwall uygulama Pimsa Otomotiv A.Ş. 
Gebze TAYSAD tesislerinde 770 m2 SolarWall® uygulaması yapılmıştır. Sistem 6 adet sıcak su bataryalı klima santrali ile desteklenmiş, hava dağıtımı içinse kumaş kanallar tercih edilmiştir. Üretim alanının ısrtma ve havalandırma işlemleri, SolarWall® sistemi ile gerçekleştirilmektedir. 2016 yılında LEED GOLD sertifikası almaya hak kazanan firmaya SolarWall® 5 puan katkı sağlamıştır.
solarwall uygulama SAG Hidrolik San. Tic. A.Ş.

Üretim tesislerini Adapazarı'na taşıyan İtalya merkezli SAG Hidrolik San. Tic. Ltd. Şti.'nin iklimlendirilmesi için SolarWall® sistemi tercih edilmiştir. Tesise 110 m2 SolarWall® uygulaması yapılmıştır. 2 adet gaz yakıcılı fan ile desteklenen sistemde hava dağıtımı için kumaş kanallar tercih edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda firma ısıtma ihtiyacının büyük bölümünü SolarWall® ile karşılamaktadır.

solarwall uygulama TOFAŞ 
Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. 
Ülkemiz otomobil sanayisinin dev firması, Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. (TOFAŞ), Boya Üretim Müdürlüğü binasında yer alan flash off kabinine SolarWall® sistemi entegre edilmiştir. Toplamda 310 m2 SolarWall® uygulaması yapılmıştır. Kabinin ihtiyaç duyduğu 40°C sıcaklıktaki 35.000 m3/h debili hava, SolarWall® sisteminden karşılanmaktadır. SolarWall® sistemi, fabrikada halihazırda var olan ASU ile birlikte kullanılmaktadır. Üretim tesislerinde SolarWall® kullanımını tercih eden TOFAŞ, Avrupa Birliği (AB) tarafından, çevresel performansı yüksek şirketlere verilen "AB Çevre Ödülleri Türkiye" programı kapsamında, "Süreç" kategorisinde finalist ödülüne layık görülmüştür.
solarwall uygulama Eryaman Cezeri Yeşil Teknoloji Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi 
Ankara'nın Eryaman ilçesinde yapımı tamam-lanan Yeşil Teknoloji Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin Laboratuvar sınıfları, Spor Salonu ve Kütüphanesine toplamda 288 m2 SolarWall® uygulaması yapılmıştır.
solarwall uygulama İnan Makine A.Ş.
Türkiye'nin Kırıcı Gücü İnan Makine A.Ş'nin, Çerkezköy'de bulunan 52.000 m2 kapalı alana sahip yeni tesislerinde, 3 cephede toplam 2100 m2'lik SolarWall uygulaması yapılmıştır. İnan Makine A.Ş., bu uygulama ile Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ise 2. büyük SolarWall® uygulamasına sahip olmuştur. 
16 adet ısıtma bataryalı AHU ile desteklenen sistemde hava dağıtımı için kumaş kanallar tercih edilmiştir. 
Solarwall teknolojisi dünya çapındaki uygulama örnekleriyle hem ticari hem de bilimsel alanda yol gösterici olmaya devam ediyor...